RATING’LER NE ALEMDE?

Murat Polat

İkinci ligin son dört takımı belli oldu. En güzel tarafı ise dördünün de farklı şehirlerden olması. İstanbul’dan sadece bir takım var, diğerleri Bursa, İzmir ve Trabzon takımları. İlk devre maçları Konya’da oynanıyor, ikinci devresi ise Antalya’da oynanacak. SKY Türk televizyonundan naklen yayınlanan maçlar Konya’da yaşamayan basketbol severler için son derece cazip, ama ratingleri, yani izlenme oranlarını merak ediyorum. Nedenine gelirsek;

Beko basketbol ligine yükselmek için mücadele eden son dört takımın oynadıkları basketbol kalitesi neredeyse Beko basketbol ligi kalitesinde, mücadele üst düzeyde, kısacası seyredilebilecek en güzel turnuva bence. Hele ki Konya gibi fazla aktivite olmayan bir şehirde yaşayan gençler için son derece cazip. Sadece turnuvadaki oyunculardan ikisinin isimlerini yazsanız tribünü doldurmaya yeterli olacak. İbrahim KUTLUAY ve Harun ERDENAY. Konya’da yaşayan bir genç olsam, Türk basketbolunda efsaneleşmiş olan ve basketbol yaşamlarının son demlerini yaşayan bu iki oyuncuyu bir daha sahada kaç kez görebilirim acaba diye düşünerek (ki bu oyuncular kaç kez Konya’lı seyircilerin karşısına çıktı o da ayrı bir merak konusu benim için) maçlara giderdim. Bilet fiyatlarının da son derece makul olduğunu söylememiz gerek.

Ancak iki gündür görüyoruz ki tribünler bomboş. İ.T.Ü. Konya’ya seyirci götürebilmek için ilginç bir organizasyon yapmış, ücretsiz ulaşım, konaklama ve bilet sağlayarak öğrencilerini davet etmişti ama sadece 20-30 kişilik bir grup gelmiş tribünlere. Konya’lı gençler ve basketbol severler de maçlara ilgi göstermiyorlar. Acaba haberleri mi yok desem, ilk günkü naklen yayında evinde zap yaparken gören, ikinci güne gelir diye düşünmüştüm. Ancak ikinci gün de beni hayal kırıklığına uğrattı gerçekten. Bakalım üçüncü gün durum ne olacak.

Tribünlerin bu halini görünce acaba bu maçların TV ratingleri nedir diye merak ettim. Bir sürü abuk sabuk programın yer aldığı ilk 100 içinde ne yazık ki bu maçlar yok. Peki bu ilk 100 içinde hangi programlar var? 28 Nisan ratingleri, AB grubu 100. sıra “İkbal ve Latif’le memleket havaları (Özel)”, total rating 99. sıra “İç Güveyi (TV filmi)”. Sanırım fazla söze gerek yok Türk halkının beğenilerini anlatmak için. Boşuna haykırmıyoruz “federasyon bu işe bir el atsın”, “seyircisiz basketbol olmaz”, “seyirci ilgisi olmayan bir etkinliğe sponsor bulunmaz”, “reklam verilmeyen programa TV yayını yapılmaz”, “ilk iki treni kaçırdık bari 2010 trenini yakalayalım” diye.

Son söz olarak 30 Nisan’ın maç programını verelim, 16:00 Bornova Belediye – İ.T.Ü., 19:00 Trabzonspor – Tofaş. Umarım bu maçlar ilgi çeker de basketbolumuz bir yerlere gelir. Ancak İbo ve Harun bile ilgi çekmiyorsa bu memlekette diğer maçları kim seyredecek acaba.

30 Nisan 2009
Murat POLAT
Türkçe Basketbol Eğitim Veri Bankası Editörü
mpolat@basketbolegitim.net
http://www.basketbolegitim.net

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.