” ORHUN ENE VE TOFAŞ ”

Türkiye’de kulübünün altyapısından, personelinin yediği yemeğe kadar çok yönlü düşünebilen ve mesai harcayan head coach sayısı yok denecek kadar az ve Orhun Ene bunlardan biri.

Coach Orhun Ene, Darüşşafaka Doğuş’u Spor Toto Basketbol Süper Ligi’ne çıkardığı gün bu sonucun yapılan yatırımın doğal bir karşılığı olduğunu ve abartılmaması gerektiğini söylemişti. Bu mütevazi yaklaşımı ve bu karakterin her zaman takıma ne denli pozitif döneceğini çeşitli kurs ve seminerlerde antrenörlere anlatmıştım. Ancak sınırlarını bilemeyen bazıları ”ego”yu başarıya tercih ettiler. Orhun Ene belki ondan daha güçlü bir yatırımla bunu bu kez Tofaş‘da yaşadı.

Sezon başından itibaren yeni adıyla Basketbol 1. Ligi’nin belki de tek şampiyon adayı olarak gösterilen Tofaş beklentilerin karşılığını verdi ve 1 sezon ara verdiği BSL‘ye geri döndü.

Tofaş vizyonu yüksek bir camiadır. Takım çalışmasına inanır ama tek lider vardır. Türkiye’de kulübünün altyapısından, personelinin yediği yemeğe kadar çok yönlü düşünebilen ve mesai harcayan head coach sayısı yok denecek kadar az ve Orhun Ene bunlardan biri. Tam ve kesin yetkiyle Tofaş’ı önümüzdeki en az 3 yıllık dönemin ardından Avrupa’nın önde gelen basketbol kulüplerinden biri haline getireceğinden şüphem yok.

TÜM LİGLERİN OSCAR’I BEST’E
BEST Balıkesir takımı Başkan Gafur Çoymak ‘ın yıllarca süren kararlı duruşu ve hırsı, ligin en tecrübeli coach’u olan Mete Babaoğlu’nun tecrübesi ve donanımı ile büyük bir sürprize imza atarak, Spor Toto Ligi’ne çıkma başarısını gösterdi. Üstelik Tofaş’ın ardından Acıbadem Üniversitesi olmazsa, Sinpaş Denizli Basket olur tahminlerinde geçen iki takımı da eleyerek. Sezon öncesi yatırımlara, tahmin ve beklentilere bakıldığında bana göre tüm liglerin Oscar’ı BEST Balıkesir‘in.

Balıkesir Sanayisinin önde gelen firmalarından olan BEST yaklaşık 1400 çalışanıyla elektromekanik alanında üretim yapıyor. Belki biraz play-off’u hedefleyen ya da düşmemeye oynayan ortalama kurguların 2,5 – 4 milyon dolar‘lık bütçeleri düşünüldüğünde bu ölçekteki firmaların yatırımları gün gelir pes ettirebilir. Bandırma menşeli Banvit‘i dışarıda bırakırsak, Balıkesir’in tarihte eski adıyla 1. Lig oynayacak ilk takımı BEST olacak. Dolayısıyla bu her anlamda şehir için çok büyük bir şans.

Balıkesir’de yaşayan herkesin; devlet kademelerinden, özel sektöre, en küçük esnafından öğrencisine kadar destek daveti beklemeden işe koyulması ve kulübün önünü açacak. Devamlılığını sağlayacak karşılıksız özkaynak yaratması gerekiyor.

İyi bir lider ve spor adamı olan Başkan Gafur Çoymak ve yeni ligin eski ustası Mete Babaoğlu ile gerisi kolay.

Cem ÇAĞAL
cemcagal@gmail.com

basketball.com.tr

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.