ONUR ÇETİN : OYUNCULAR REKABETE GİRMELİ

2016 Gençler Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan U18 Genç Erkek Milli Takımımız, hazırlıklarına İstanbul’da devam ediyor. 21 Mart Pazartesi günü toplanarak çalışmalara başlayan Ay Yıldızlılar, İstanbul kampını dün sonlandırdı.

Buğra Berk Yılmaz (İTÜ), Semih Say (Brewster Academy/ABD), Berke Atar (Bandırma Kırmızı) ve Halil Öcal’ın kadrodan çıkarıldığı U18 Genç Erkek Milli Takım , 25 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen 28. Albert Schweitzer Hazırlık Turnuvası’na katılacak.

Coach Onur Çetin oyuncular ve hedefler hakkında konuştu ve sorularımızı yanıtladı…

Şampiyonaya hazırlık açısından bu turnuva sizin için çok önemli. Neler yapıyorsunuz?

Bu U18 Milli Takım olarak gittiğimiz bir turnuva. Ben daha önce iki kez orada asistan koç olarak bulundum. Aslında mini bir şampiyona bu turnuva. Dünya Şampiyonası’nın bir benzeri. Dünyanın her ülkesinden çok kaliteli takımlar geliyor. Burada düzenlenen U16 turnuvasından sonra gelen Avrupa’daki en ciddi organizasyon. Oyuncular için, bizim kendimizi test etmemiz için çok büyük bir şans. Yaş grubu olarak çok toplanma çalışma imkanı bulabiliyoruz. Ama konu U18 Milli Takımı olunca artık oyuncular kendi takımlarının A Takım seviyesinde de bulunuyor. Sezon içinde çok fazla kamp yapma şansımız olmuyor. Fakat Milli Takım’ın düzeninden gelen beraber büyüyen bir ekip. Zaten belli bir kültür ve çalışma sistemimiz var. Böyle bir turnuva öncesinde 4 gün hazırlık yaptık. Genel bir çalışma oldu.

1998 jenerasyonu diğerler jenerasyona göre biraz daha kısır diyebiliriz. Yine de oluşturulan kadro gayet kaliteli. Hedefleriniz nedir?

Türk Milli Takımı kendini kanıtlamış ispat etmiş bir takım. Önemli işler yapıp başarılar kazanıldı. Nasıl bir takımla gittiğimizin çok önemi yok. Her şekilde iddialı olacağımız kesin. 1996 jenerasyonunun derinliği kadar olmasa da burada da ilginç isimler ve ileride milli takımda devam edebilecek potansiyeller var.

Takımın yorgunluğu ne durumda?

Alışılagelmişin dışında bir sistem var. Kulüplerdeki antrenman sisteminden farklı olarak yoğun ve günde çift idman yapabiliyoruz. Tabi ki yoruluyorlar ama yaşları itibari ile dinamik ve enerjikler. İyi durumdalar.

Altyapılarda çok başarılı olduğumuz bir gerçek ama üst yapıya geçişte nasıl bir sıkıntı oluyor? Neden A Milli Takım seviyesinde de bu başarılar gelmiyor?

Bu Türkiye’deki eğitim siteminden basketbol sistemine kadar uzanan çok geniş bir yelpaze. Yabancı kuralı olsun, diğer yabancı oyuncularla rekabete girememe olsun bizim oyuncularımızın kendine sıkıntı yarattığı durumlar var. Fakat biz Avrupa’da bu kadar söz sahibi olabiliyorsak iş artık oyuncularımıza düşüyor. A takım seviyesine kadar gelenler şans beklemektense bundan sonrasını da en iyi şekilde çalışıp getirebilmeliler. Rekabete girmeliler, yabancılardan hiçbir eksikleri yok. Kendilerini mental ve fiziksel olarak hazırlamalılar.

Bir koç olarak altyapıda mı çalışmak kolay yoksa A Takımda mı?

A takımda işler bir nebze olsun daha kolay. Çok daha profesyonel. Bir oturmuş kulüp düzeni ve daha basketbol olgunluğuna erişmiş sporcular var. Altyapı ile karşılaştırıldığında avantajları var. Altyapıda oyuncuların kişisel gelişi ile yakından ilgileniyoruz. A takımda amaç her zaman maç kazanmak ama burada bulunduğum ortamda esas amaç bu oyuncuların ileride daha yüksek seviyelerde iyi katkılar verebilmeleri.

Genç bir oyuncunun NBA yolu nasıl olmalı? NCAA’ye geçmek ve Avrupa’da kalmak mı daha doğru??

Basketboldan beklentin çok önemli. Hedefin çok önemli. Eğitimleri çok önemli. Kendi takımlarında süre bulan oyuncular için ise durum biraz daha karışık. Ben oyuncu olsaydım önceliği kulübe verirdim. Ama bu çocuğun ve yönlendirici yakınlarının, ailenin bir kararı.

U18 Milli Takım İdarecisi Orhan Demirel de takımın genel durumu ve turnuvaya hazırlık hakkında bilgi verdi;

Takımın genel durumu nedir? Ortam nasıl?

İstanbul kampımızın bugün son günü. Bu jenerasyon ilk defa bir araya geliyor ve takım içinde olumlu bir hava var. Hem oyuncu hemde teknik kadromuz en iyi şekilde bu turnuvaya ve sonrasındaki önemli şampiyonaya yönelik kuruldu. Baş Antrenörümüz Onur Çetin’in yanı sıra Fatih Elbaş, Ertuğ Tuzcukaya, Ömer Eren Özteke gibi önemli isimler bulunuyor.

Albert Schweitzer Hazırlık Turnuvası için neler söylersiniz?

Dünya Şampiyonası öncesi önemli bir turnuva. Milli takımımızın düzenli olarak katıldığı bir ortam. Kendimizi en iyi şekilde test edip Almanya’daki bize olan destek ile birlikte her zaman anlam katıyor ve bize faydası oluyor. Hedefimiz hiçbir zaman düşük olmadı. İlk üç içine girip final oynamak istiyoruz. İlk idmanlar 18 kişiydi ama şu an takım 14 kişi ve turnuvaya 12 kişi gideceğiz. Bugün aramızdan iki kişi daha ayrılacak.

kaynak : www.basketball.com.tr / Oğulcan Akkaya

orhandemirel

 

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.