İBRAHİM KUTLUAY TOFAŞ’IN KAPISINDAN DÖNMÜŞTÜ

Basketbolda ne zamandır konuşulan ortaklık sonunda imzaya dökülerek resmiyet kazandı.

Bir süredir Darüşşafaka ile yoluna devam eden Doğuş Grubu, 30 Haziran 2017itibarıyla ve 3 yıl boyuncaFenerbahçe Basketbol Şubesi’ne sponsorluk yapacak.

Böylece sıkı bir Fenerbahçeli olan Ferit Şahenk’in sarı lacivertli takımın maçlarına konuk sıfatıyla değil de kulübün bir üyesi gibi gidip gelmesinin önündeki engel de ortadan kalkmış oldu.

İmza töreninde en çok merak edilen şeylerden birisi de;Darüşşafaka Doğuş ortaklığında kulüpte önemli bir misyon üslenen İbrahim Kutluay’ın yeniden yuvaya dönüp dönmeyeceği sorusuydu.

Medyanın ısrarlı soruları karşısında cevap hakkını kullananŞahenk, eski milli basketbolcunun yeni yapılanmada İcra Komitesi üyesi olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Böylece Darüşşafaka mesaisinde yaptığı bazı açıklamalarıyla sarı lacivertli camiada tepki çeken Kutluay’ın pozisyonu da birinci ağızdan netlik kazanmış oldu.

Basketbol yöneticisi Kutluay’ın aktif sporculuk yaşamı hem çok renkli geçti, hem de başarılarla doluydu.

Sarı lacivertli forma altında kariyerine zirve yaptıran başarılı şutör forveti 1999 sezonunda büyük bir transfer hamlesi gerçekleştiren TOFAŞ renklerine bağlamak için çok uğraşmış, ne var ki o yıllarda kulübün başına geçecek Aziz Yıldırım’ın direncine takılmıştı.
Sözleşmesi devam eden oyuncunun bonservisi için 3 milyon doları gözden çıkartan TOFAŞ, Yıldırım’ın 10 milyon dolardaısrar etmesi üzerine geri adım atıp, aynı pozisyonuna PTT’denAlper Yılmaz’ı getirecekti.

İbrahim KUTLUAY

Kutluay hamlesinin basketbol takımının kadrosunu güçlendirme amacının yanı sıra, o yıllarda piyasaya çıkartılan yeni TOFAŞ modelinin tanıtım ve pazarlanmasında kullanılması gibi ticari bir hedefi daha bulunsa da, proje oyuncunun yüksek bonservis bedeli nedeniyle yaşama geçirilemedi.

İbrahim Kutluay bir sonraki sezon TOFAŞ’ın o yıllardaki ezeli rakibi Efes Pilsen’e transfer oldu. Oyuncu sonraki yıllarda yapacağı açıklamada; TOFAŞ’ta oynamayı çok istediğini, ancak başkanı Yıldırım izin vermeyince bu transferin gerçekleşemediğini söyleyecekti.

Kulüp çevreleri doğrulamasa da TOFAŞ, o günün koşullarında astronomik sayılacak bir rakamla çalmıştı İbrahim Kutluay’ın kapısını. (Yıllığı 2 milyon dolardan 3 yıllık teklif bugün için bile büyük bir rakam ve yerli oyuncu statüsünde bu rayice ulaşabilmek pek mümkün değil.) Hatırı sayılır bir serveti başkanı Aziz Yıldırım’ın inatçı tutumu yüzünden kaçırmanın içinde ukde olarak kaldığını söylemek zor olmasa gerek İbo adına.

Yaşananları unutabilme adına hayat arkadaşını Bursa’dan seçipDemet Şener Kutluay’la evlenmiş olabilir mi milli oyuncu ne dersiniz?

 

Atila Çakmak’ın torun sevgisine Oscar ödülü verilir!..

 

Dile kolay aralıksız 32 yıl TOFAŞ Spor Kulübü çatısı altında basketbola hizmet verdi Atila Çakmak.

Kulübün unutulmaz kurucu başkanı Yalçın İpbüken ekolunun en önemli aktörlerinden birisi olan Çakmak’la tanışmamız 1976senesine uzanır.

Ben henüz çiçeği burnunda bir gazeteci, Atila ise yeni kurulmuş basketbol şubesinin oyun kurucusu ve kaptanı.
Sporcu portföyüne bakılınca bir malzemecilik yapmadığı kalmışÇakmak’ın.

Oyuncu, takım kaptanı, altyapı sorumlusu, baş antrenör; son tahlilde 1999-2000 sezonlarında kazandığı 5 kupa ile tarih yazan kadroda teknik menajerlik.

Hırvat Jasmin Repesa’nın baş antrenörlüğünde, Okan Çevik, Tolga Öngören, Ayhan Kalyoncu staff’ına, genel menajer Efe Aydan’la birlikte komuta etmek hem zor, hem de çok keyifliydi; o günleri birlikte yaşamış bir gazeteci olarak ben bile hâlâ unutamadım.

Atila Çakmak şubenin küçülme kararı almasının ardından doğduğu şehir İstanbul’a yerleşti.

Kısa bir süreliğine Darüşşafaka’da devam eden antrenörlük yaşamı sayılmazsa şu aralar emekliliğin tadını çıkartıyor Çakmak;iki kızı Selena ve Melisa’nın çocuklarıyla /torunlarıyla/ ilgilenmek sevgili eşi İnci ile en büyük keyfi.

Atila Çakmak torun bakıyor

Yazımıza konu olan fotoğraf sizin de ilginizi çekmiştir umarım.

Başında beyaz takkesi, önünde renkli mama önlüğüyle, tam karşısında sandalyeye oturttuğu torununa başını çevirmiş, sanki eşi İnci’ye ‘Bu da bana yapılır mı’ dercesine poz vermiş!…

Face’ınde dolaşırken görüp, aldım bu fotoyu; kızıp, fırça atarsa da gıkım çıkmaz, affına sığınırım!…

 

Fotoğraf Çakmak’ın torun sevgisi uğruna nelere katlanabileceğinin bir simgesi adeta.

 

Burnumun direğini sızlatan bir TOFAŞ kadrosu daha…

 

Baktıkça derin derin iç geçirdim, anılarım tazelendi, bir film şeridi gibi geçip gittiler gözlerimin önünden kim varsa…

Hepsi dost, hepsi can, hepsiyle birer anım var; Allah cümlesine uzun ömürler versin…

Başlayalım mı saymaya?…

Sene hafızam beni yanıltmıyorsa 1978 ya da 1979 olmalı…

Ayaktakiler soldan sağa: Sabri Duman, Cevat Soydaş, Nusret Işıldaksoy, Apostol Natof

Oturanlar soldan sağa: Atila Çakmak, Candan Tekin, Serdar Ersözlü, Yavuz Tavus, Necmi Ton.

Cevat’ım nurlar içinde yatsın; mekanı cennet olsun, resimdeki tek kayıp o…

Atila Çakmak şu aralar Karacabey Kurşunlu TOFAŞ Tatil Sitesi’nde Nedim Karakaş ve Alpay Şar’la birlikte biralı, tostlu tavla partilerine çoktan başlamış olmalı. Candan Tekin acabaKanada’da yaşayan sevgili kızı Ceylan’ın yanında mıdır ki eşiVildan’la birlikte?…

Serdar Ersözlü olsa olsa Levent’te tenis kortlarında ter atıyordur.Necmi abi (Ton) sevgili çocukları Ali ve Zeynep’in yanında ABDgünlerinin sonuna yaklaşmıştır.

Sabri Duman İstanbul’da sorumlusu olduğu basketbol okulunun başındadır diye düşünüyorum.  Yavuz Tavus, Nusret Işıldaksoyve  Apostol Natof’la en küçük bir irtibatım kalmadı; resimde görünce kulaklarını çınlatayım dedim, bu köşeden selam olsun hepsine…

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.