” HAYALİM ANADOLU EFES FORMASI GİYMEKTİ ”

Anadolu Efes’in bu sezon kadrosuna kattığı önemli isimlerden birisi de Samet Geyik’ti. Türk basketbolunun gelecekte büyük beklentiler içinde olduğu 23 yaşındaki oyuncu, basketball.com.tr’nin sorularını yanıtladı. Lacivert-Beyazlı kulübün düzenlediği medya gününde bir araya geldiğimiz milli oyuncu, “Küçüklüğümde Anadolu Efes benim için tek takımdı. Hep hayalimdi buraya gelmek ve bu formayı giymek. Bu sezon gerçekleşti” diyerek hayallerinin gerçekleştiğini vurguladı.

İşte Samet Geyik ile yaptığımız keyifli röportaj.

Öncelikle yeni sezonda başarılar dileyelim. Sezonun başlamasına az bir süre kaldı hazırlıklar nasıl gidiyor?

Güzel gidiyor. Öncelikle Slovenya’ya gittik. Orada kondisyon ve taktik antrenmanları yaptık. Coach kendi basketbol anlayışını bize adapte etmeye çalıştı. Yeni bir takımız. Yeni oyuncular var yeni bir coachumuz var. Coachun yeni bir basketbol getirmesi oyuncuların buna adapte olması uzun bir süreç olur ancak bizim erken adapte olduğumuzu düşünüyorum. İyi durumdayız. Daha ileri gideceğimizi ve daha iyi basketbol oynayacağımızı düşünüyorum. Şu an için her şey yolunda.

Takıma birçok yeni oyuncu katıldı. Sen de bunlardan birisin. Yeni transferleri bizim için değerlendirebilir misin?

Hepsi kariyerli oyuncular. Deshaun Thomas Barcelona’da oynadı. İyi bir oyuncu. Hem genç hem mücadeleci hem de skor gücü yüksek bir oyuncu. Tyler Honeycutt ise savunmada ve hücumda çok fazla katkı veren, çok atletik bir oyuncu. Altyapıdan çıkan oyuncular var. Takım olarak genç ve dinamik bir takımız. Bu dinamizmi sahaya yansıtırsak iyi bir Anadolu Efes olabiliriz.

Peki senin Anadolu Efes’e geliş sürecin nasıl oldu?

Anadolu Efes’le benim 4-5 yıldır hep bir konuşmamız oldu. Ha bugün ha yarın devamlı geliyorum gidiyorum oluyordu. Bu sezon gerçekleşti. Küçüklüğümde Anadolu Efes benim için tek takımdı. Çok başarılı bir kulüp. Hep hayalimdi buraya gelmek ve bu formayı giymek. Anadolu Efes hayalimdeki takımdı. Bu yıl da böyle bir teklif gelince ve kontratım da boşa çıkınca buraya gelmeyi çok istedim. Çok düşündüğüm de söylenemez.

Milli Takım’da çok değerli oyuncular var ama özellikle senin pozisyonunda bir sıkıntı yaşıyoruz. Diğer pozisyonlarda olduğu gibi çeşitliliğimiz yok. Manila’daki Olimpiyat Elemeleri’ne Ersan İlyasova da gelemedi. Sen de milli takımımızda 4 numara pozisyonda bir numaralı oyuncusun. Milli takım hakkında neler söylemek istersin ve senin milli takım için hedeflerin neler?

Ben ilk milli takıma çağrılığımda kadrodan elenirken Ergin abi, ‘Sen milli takıma uzun yıllar hizmet edeceksin, çalışmaya ve kendini geliştirmeye devam et’ demişti. Ben hep aynı şeyi düşünüyorum. Milli formayı giymek bizim için hizmettir. Aynı zamanda bir vitrindir. Ben çağrıldığım sürece milli takıma hizmet etmek ve takıma yardımcı olmak istiyorum. 4 numaralı pozisyonla ilgili soruna gelince Ersan abi bu sezon kontratıyla ilgili işleri olduğu için gelemedi. Altyapıdan gelen ve daha gelecek olan 4 numaralar da var. Evet benim önümde yaş benden büyük pek 4 numara yok. Ersan ve Barış abi var. Ama ileriki zamanlarda çok sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyorum. Herkesin bilmesi gereken 4 numara 5 numara fark etmiyor. Milli takıma oynayarak gitmemiz gerek. Oynayamadığımız takdirde çok bir katkımız olur mu bilemiyorum. Aynı şey gençler için de geçerli.

Peki Samet Geyik birkaç yıl sonra kendini nerede görüyor?

Tabii ki şu an Anadolu Efes’le kontratım var. Seneye de aynı şekilde. Öncelikle burada Euroleague’de oynayıp, Euroleague’de kendimi kanıtlamak istiyorum. Aldığım süreleri en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Daha sonra Eurolague oyuncusu unvanını almak istiyorum. Benim için Euroleague oyuncusu demek sadece süre alan değil, Euroleague’in tanınmış oyuncusu olmak demek. Bu tabii ki 1 yıl içinde olur, 3 yıl içinde olur bundan sonrasını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Senin pozisyonunda oynayan en beğendiğin oyuncular kimler?

Kendi pozisyonumda NBA’den Ersan abiyi ve Kevin Love’ı çok beğeniyorum. Euroleague’te Printezis’i çok beğeniyorum.

Röportaj: Özgün Çamkuşu
Fotoğraf: Kemal Erdem

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.