Fırçasız ressam Cemil Başo vefat etti

 

 

z1e94_cemil-basso6_jpg11

 

Resim yaparken fırça, palet gibi klasik gereçlerin dışında, spatula, bez parçası ve bıçak gibi malzemeler kullandığı için ”Fırçasız Ressam” diye adlandırılan Cemil Başo (79), vefat etti.

Ressam Başo, yaklaşık 15 yıldır mücadele ettiği Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle, dün gece Bursa’daki evinde vefat etti.

Cemil Başo’nun cenazesi, Muradiye Camisi’nde kılınan namazın ardından Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze törenine Başo’nun yakınları, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Resimde kendi geliştirdiği tekniğini uygulayan Başo, klasik resim aletleri dışında, spatula, cam, bıçak ve bez parçası kullanarak, yağlı boya ve vernikten oluşan malzemeyle ”bristol kartona” resim yapıyordu.

Eğitim ve engelliler yararına çok sayıda sosyal organizasyona resimleriyle katılan ve destek veren Başo, 2005 yılında da Güney Asya’daki deprem ve tsunami felaketinden zarar görenlere yardım amacıyla Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açtığı sergide satışa sunduğu 60 adet yağlı boya tablosunun gelirini, felaketzedelere göndermişti.

Cemil Başo, 1930 yılında Yugoslavya’nın Prizren kasabasında doğdu. 7 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşen Başo, ilkokuldan sonra öğrenimine devam edemedi ve 14 yaşındayken ailesinden ayrıldı. O günden itibaren hayatını para karşılığı resim yaparak kazanmaya başlayan Başo’nun adı, hemen her mekanda resim yapması nedeniyle ”sokak ressamları” arasında anıldı.

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.