EUROCUP OYNAMAK , TOFAŞ’IN YENİ KARİYERİNE DEĞER KATACAK

Yeni sezonda Spor Toto Süper Lig’in yanı sıra ULEB EuroCup’ta da mücadele edecek TOFAŞ’ın koltuğunun altında iki karpuz bulunacak.

Geçen yıla kadar sadece içerisini düşünen Bursa temsilcisi, bu kez sadece Bursa’ya değil, Türkiye’ye karşı da sorumlu.

Son senelerde Türk takımlarının basketbolda katıldığı bütün kupalarda final ya da derece yaptığı göz önüne alınırsa TOFAŞ’ın başına konan bu devlet kuşuna ‘Olacağı yere kadar’ deme şansı bulunmuyor.

Bütçe eskisi gibi ucu açık olmasa da TOFAŞ kalibresinde bir kulübe Türkiye’de play-off’, ULEB EuroCup’ta da en azından yarı final oynamak yakışır.

Bu arada küme düşüp, yeniden çıktıktan bir yıl sonra Avrupa basketbolunun en prestijli ikinci organizasyonuna direkt davet edilmenin bir kulüp başarısı olduğu da unutulmamalı.

Normal sezonu 8. sırada tamamlayıp, play-off’a ilk turda veda eden TOFAŞ’ın bu daveti almasında sportif başarısından ziyade, tesisleşme hamlesi başta olmak üzere markalaşma aşmasında gösterdiği performans önemli rol oynadı.

Nilüfer’deki devlet salonuna ismini verip, bunun kulübe sağladığı avantaj sayesinde gerekli restorasyon çalışmalarını başarıyla tamamlayıp, FIBA’nın istediği kriterlerde bir tesise dönüştürmek, TOFAŞ’ı sırada bekleyen diğer tercihlerin önüne çıkartan en belirleyici ayrıntı oldu.

Nihayetinde kavuşabildiği çağdaş yönetim modeline, uzağı görebilen kulüp politikasını ekleyerek yeniden ayağa kalkmayı başaran TOFAŞ’ı içtenlikle kutlarız. Şimdi bu seçimle Bursa basketbolunun da büyük kazancı olacaktır.

Euroleauge’in bir tık altında çok sayıda kaliteli takımın, EuroCup aracılığıyla şehrimize gelip, TOFAŞ’la karşılaşacak olması, Bursalı basketbolseverlere ‘şölen’ havasında geçecek maçlar vaat ediyor.

Fenerbahçe’nin Euroleauge şampiyonluğuyla, Banvit’in FIBA Şampiyonlar Ligi finalistliği geçen sezon Türk basketbolunu Avrupa’nın ratingi zirvede, en popüler mecrası konumuna getirmişti; şimdi bu başarı zincirine eklenen yeni halka neden TOFAŞ olmasın?

Tabii bu dereceyi yapabilmek için bir bedel ödemek gerekecek; geçen yıldan daha kreatif bir kadro kurmak birincil koşul olsa da, getirilecek yabancıların verimliliği de çok önemli.

Sammy Mejia dışında neredeyse bütün yabancıların değişiyor olması, takım kimyası bağlamında başlangıçta sorun yaşatabilir.

Özellikle Sırp Vasilije Micic’in Euroleauge oynama hedefinin, TOFAŞ’ta devam edip, gelişimine ivme kazandırma arzusunun önüne geçmesi, kuşkusuz hesapta olmayan bir kayıptı.

Hem oynayan, hem oynatan, hem de skor yapan kalibrede 1 numara bulmak öyle kolay değil.

Planlarını Vasilije Micic’le devam edecekmiş gibi yapan Koç Orhun Ene şu aralar portföyündeki alternatif isimlere yoğunlaşmış durumda.

Başarılı hoca atıcılığından ziyade, arkadaşlarını hücumda oynatan karakteriyle ön plana çıkan bir oyun kurucu kovalıyor şu aralar.

Chris Copeland, Kaloyan Ivanov’la, Juan Palacios da yeni sezon kadro yapılanmasında yer almayacaklar.

TOFAŞ’ın yeni sezon vizyonunda; geçen yılı MP Trabzonspor’da tamamlayan Kamerunlu Kenny Kadji ilk figürü oldu. Staff yanı sıra boyalı alanı domine edecek; çaktırmadan ite, kaka oynamayı bilen kreatif bir 5 numarayla; atıp, tutan, savunan bir 4 numara daha getirecek.

Tek istisna konumundaki şutör forvet Tony Crocker’la da olası rahatsızlığının tekrarlaması riskine karşı (iki kez menenjit geçirmişti) sözleşmesine çıkış opsiyonu konularak devam edilmesi kararlaştırıldı.

Altyapı ürünü Muhsin Yaşar’a çember altında daha fazla dakika verebilme adına, harika bir sezonu geride bırakan veteran pivotu Kaya Peker’i feda eden Orhun Ene fazla yerli takviyesi düşünmüyor.

Yeni sezonda kadronun Bursalı gençleri Yiğit Arslan, Kadir Bayram’la, Berkan Durmaz’ı daha fazla süre alırken izlemek mümkün. 2000 doğumlu offguard Mert Konuk da geniş havuzda gençlerin arasına eklenen bir başka isim oldu.

Bir yıl daha sözleşmeleri bulunan Caner Topaloğu ile Barış Ermiş’in TOFAŞ serüvenlerinin devamında bir sorun görünmüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.