CEM ÇAĞAL : ” TÜRKİYE’DE ALTYAPI GERÇEĞİ ”

Yeterince kalifiye oyuncu üretebiliyor muyuz? Maalesef ‘’ hayır ‘’. Çünkü; büyük bütçeli kulüplerin birçoğu da dahil olmak üzere altyapı’da çalışan antrenörlerinin genel durumu pek parlak değil.

Genel durum derken son model deri ayakkabı, üzerinde ismi yazılı taktik board,kirli sakal, veronica gözlük, akıllı düdük, hızlı ve öfkeli nidalar..”Buraları benden sorulur’‘ havalarından bahsetmiyorum. Adam olmadan cin olan, ”cinlik yapayım” derken pert olan. Bıyıkları henüz terlerken, hırsızlığa ahlaksızlığa alışmış, alıştırılmış tiplerden hiç bahsetmiyorum.

Basketbol bilgisi, iletişim becerisi, vizyon, tecrübe, sabır, ahlak, çalışkanlık, iş disiplini vb gibi hayati özelliklerden bahsediyorum.

‘’Altyapı Organizasyonu ‘’ nun diğer isimi elit seviyeye teknik ve mental anlamda çok nitelikli oyuncular hazırlamaktır. Ortalamaya baktığınızda bu gerçekleşiyor mu? Hayır. Çünkü Türkiye’nin birçok organizasyonu ‘’ süsleme sanatı ‘’ndan besleniyor..

Elini her yere uzatmaya alışmış parasıyla güçlü kulüpler. Buralarda kendini çarkçıbaşı ilan etmiş birileri ve altında ne A Takım antrenörünü, ne kendisini rahatsız etmeyecek ve konunun başında tanımını yaptığım seviyede sözüm ona yetiştiriciler. Paralar, burslar, taahhütler, türlü kandırmacalar…

Sonuç; belki sadece günü kurtardığını düşündüren bir derece..Kendiliğinden çıkmış bir yetenek. Gerisi heba !
Türkiye genelinde 9-14 yaş seviyesindeki aday oyuncuların gelişimi ile ilgili. Antrenör yeterliliği, çalışma şartları, özel ve genel antrenman programlarındaki hassasiyet, teknik, fiziksel ve mental hazırlık konusundaki bilgi ve tecrübe zenginliği ne seviyede hiç merak ettiniz mi?

Belki en önce kulüplerin en başındaki insanları sarsarak uyandırmak gerekiyor. Bunu birilerinin mutlaka yapması lazım. Hiçbir beklentisi olmayan ve manipülasyon yapmayacak objektif birilerinin..

Anadolu’da kadın, erkek yüzlerce lig takımı var. Lig seviyesi yükseldikçe, kadroların giderek yabancılaştığını ve tamamen dışa dönük olduğunu görüyorsunuz. Birçoğunun kadrosunda o şehrin yetiştirdiği tek bir yetenek dahi yok. Bölgenin önde gelen markasının sponsorluğunda şehire yabancı sirk gelmiş gibi. Muhtemel bir bütçe küçülmesinde A takımın bir şekilde devamını sağlamaya destek olacak hazır kıta bir altyapınız da yok.

Oysa..’’ doğru ‘’ planlanmış bir altyapı organizasyonu uzun vadede maddi manevi bir kurtarıcıdır. Tüketimin ve geri dönüşümsüz harcamaların, üretiminin bu denli üstünde olduğu kulüplerin hiçbir zaman sağlıklı bir geleceği olamaz. Kendi oyuncularınızı yetiştiremediğiniz, kendi ekolunüzü yaratamadığınız sürece koca ülkede sayısı 50’yi geçmeyen orta yaş oyuncuların ve onların menajerlerinin esiri olmaya devam edersiniz. Arz talebi karşılayamadığı için de 10 liralık işe 100 liraya tav olursunuz.

Türkiye’de özetle realite budur. Ben ortaya konuştum. Kimse direk üzerine alınmasın. En iyisi dileyen. Gocunduğu kadar üzerine alınsın.

CEM ÇAĞAL

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.