BURSA TAKIMLARININ A TAKIMLARINI AYAKTA TUTABİLME ÇABASI OYUNCU YETİŞTİRİLMESİNİ DURDURDU-KONUĞUMUZ GÜRKAN EROKTAY

Gürkan Eroktay, Özcan Çakar

Sezon öncesi sitemiz haberlere birbirinden özel konuklarımızla yaptığı röportaj ve söyleşiler ile devam ediyor. Bu anlamda konuğumuz Türkiye şampiyonlukları ve Dünya şampiyonluğu yaşamış bir antrenör olan Gürkan EROKTAY. Bu sezon Oyak Renault Spor Kulübü Genç ve Bölgesel lig takımı ile izleyeceğimiz Gürkan Eroktay ile yaptığımız güzel söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

BASKETLİGİ: Hocam öncelikle hoşgeldiniz. Bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz. Klasik olarak başlayalım ve sizleri tanıyalım. Gürkan EROKTAY kimdir ?

GÜRKAN EROKTAY: 1969 Yılında Bursa’da doğdum. İlkokulu Atatürk ilkokulunda okudum. Sonrasında Ortaokul ve Liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudum. Üniversite eğitimimi ise Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek okulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak okudum.

BASKETLİGİ: Ben hemen oyunculuk hayatınızı sormak istiyorum. Basketbolseverlere oyunculuk hayatınızı anlatır mısınız ?

GÜRKAN EROKTAY: 13 Yaşında Metin EROL katkılarıyla Büyükşehir Belediyespor’da başladım. Sonrasında genç takım kategorisinde Bursa Merinos Spor kulübünde oynadım. İlk A takım deneyimimide burada yaşadım ve sonrasında Makospor kulübünde oynamaya başladım. 4 Sezon mücadele ettiğim Makospor’da Büyükler liginden 2.lige çıkma başarısı göstermiştik.

DSCN9730

BASKETLİGİ: Peki hocam Antrenörlük kariyerinize gelelim. Başlangıcınız ve devamında neler yaptınız ? Kariyerinizi bizlere özetler misiniz ?

GÜRKAN EROKTAY: 1988 Yılında Makospor A takımında oyuncu iken aynı zamanda Küçük Erkek takımı çalıştırıyordum. Antrenörlüğe bu şekilde başlamıştım. Sonrasında yine Mako’da Küçük-Yıldız-Genç takımları çalıştırdım ve 2.lige çıkıldığı sene A takımda Baş Antrenör olarak görev aldım. 1995 Yılında Vatani Görevimi yapmak üzere askere gittim ve antrenörlüğe 1 sene ara verdim. Askerlik dönüşü ise Tofaşspor kulübünde Yıldız takım antrenörlüğü ile tekrar işe başladım. 1 sezon sonra ise Ankara’da bir kolejde hem antrenör hem de öğretmen olarak işe başladım. 3 sezonluk Ankara macerasından sonra Tofaş’a 2000 senesinde geri döndüm. Tofaş’ta antrenörlük maceram 7 sene sürdü ve 2007 yılında Çakır Koleji ile tekrar öğretmenliğe başladım. Bu sene ise Oyak Renault Spor kulübünde göreve başladım.

BASKETLİGİ: Bu Antrenörlük serüveninde unutamadığınız, size kariyeriniz boyunca faydalı olduğunu düşündüğünüz birileri var mı ?

GÜRKAN EROKTAY: Antrenörlükte özveri ve çalışkanlık konusunda Levent ERDOĞAN, antrenörlüğümün gelişmesi ve kendime özgüven duymamda Cem ÇAĞAL, basketbolun bütün detaylarında ise Tolga ÖNGÖREN unutmadığım isimlerdir.

BASKETLİGİ: Dünya şampiyonluğu yaşamış bir antrenörsünüz ve bunun gibi birçok başarınız var. Çok çalışmak, başarılı olmak için en esas şarttır fakat bunun haricinde başarılarınızın ayrıca bir nedeni var mı ?

GÜRKAN EROKTAY: Çalışmanın yanında özellikle takım içerisindeki nedenler, (takım kurgusu, oyuncu kalitesi, idari organizasyon) takım dışındaki nedenler(Aile) ve özellikle basketbol tutkusu çok önemli diye düşünüyorum.

BASKETLİGİ: Dünya şampiyonluğu demişken o dönemdeki başarınızı Basketligi takipçileri ile paylaşır mısınız?

GÜRKAN EROKTAY: Liseler Türkiye Şampiyonu olduktan sonra, Dünya şampiyonasının yapılacağı Ülke olan Brezilya’ya gitmemiz baya zor ama anlamlı olmuştu. Devlet içerisinde bu tür organizasyonlarda masraflar ihale usülü karşılanırdı ve ihaleye en ez iki şirket girmeliydi. Fakat ihale günü tek şirket girince gidemiyorduk. Daha sonra turnuvaya bir hafta kala Gazeteci Ahmet Emin YILMAZ vasıtası ile o dönemdeki Bursa AKP Milletvekili olan Faruk ÇELİK’in konuyu Başbakan’a iletmesi sonucunda Devlet tanıtım fonundan para çıkartılarak Brezilya’ya gönderilmiştik. İlk gün sabah 9.00’da yaptığımız ilk karşılaşmadan sonra 2. maçımızda aynı gün saat 12.00’daydı ve salon kaldığımız yere 1 saat uzaklıktaydı. Maç oynanacağı salona geç gittiğimizde için rakibimiz Hırvatistan ile ısınma yapmadan oynamıştık. Aslında dönüm maçımızda o maçtı ve uzatmada kazanmıştık. Sonrasında ise çeyrek Finalde İsrail, yarı finalde Belçika’yı elemiştik. Final maçımızı ise İspanya ile oynuyorduk ve o maçı oyuncum Hakan ÇALIŞKAN’ın son saniye basketi ile kazanmıştık. İspanya’nın kadrosunda bu dönemdeki yıldızlarından Rudy FERNANDEZ vardı. Sonuç olarak Dünya Şampiyonu olmuştuk ve mutluyduk.

BASKETLİGİ: Genç Basketbol Antrenörlerinin başarılı olması için neler yapmaları gerekir?

GÜRKAN EROKTAY: Herşeyden önce size değer veren kulüpte yine sizlere değer veren antrenörlerle çalışmanızı tavsiye ederim.

BASKETLİGİ: Gürkan EROKTAY çalıştığı dönem haricinde ailesine yeterince vakit ayırabiliyor mu? Özellikle küçük kızınızın size çok düşkün olduğu biliniyor. Ailenizle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

GÜRKAN EROKTAY: Basketbol haricindeki bütün zamanımı ailem ile geçiriyorum. Basketbol ile geçirdiğim zamanlarda ise eşiminde eski Basketbolcu olmasından dolayı kendi maçlarım haricinde rakiplerimin maçlarını ve hafta sonu lig maçlarını ailece takip ederek birbirimize zaman ayırmaya çalışıyoruz.

Gürkan Eroktay, Çakır Eğitim

BASKETLİGİ: Geçen sezon Renault’ta küçük takım çalıştırırken aynı zamanda Kolej’de öğretmenlik yapıyordunuz. Ama sonrasında Kolej’den gelen ısrar üzerine Renault’taki görevinizi bıraktınız. O dönem neden antrenörlük değilde öğretmenlik tercihiniz oldu ?

GÜRKAN EROKTAY: Küçük kızımın çalıştığım okulda burslu okumasından dolayı öğretmenlik tercihini yapmam gerekiyordu.

BASKETLİGİ: Bu sezon Oyak Renault spor kulübünün altyapı için aldığı karar ve değişiklikler ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

GÜRKAN EROKTAY: Oyak Renault yönetiminin almış olduğu kararla yeni bir organizasyona başlanmıştır. Bence bunun en büyük nedeni tam gün çalışacak antrenör kulüp sistemine geçiş yapılmak istenmesidir.

BASKETLİGİ: Yine bu sezon Genç takımınızla beraber Bölgesel ligtede mücadele edeceksiniz. Renault Spor Kulübü ve Bursa basketbolu adına güzel bir gelişme diye düşünüyorum. Sizin konu hakkındaki düşünce ve hedefleriniz nelerdir ?

GÜRKAN EROKTAY: Daha önceki senelerde denemiş olan ve şu anda Pertevniyal, Genç Banvitliler’de uygulanan altyapıdan A takıma sadece oyuncu kazandırmak değil, doğru ve hazır şekilde oyuncuyu A takıma monte amacıyla Oyak Renault Spor Kulübü’nde de yapılacak olan bir uygulamadır. Sadece Bursa’da genç yerel ligini oynayıp Türkiye Şampiyonasına ve özellikle A takıma oyuncu yetiştirmenin çok zaman alacağını düşünüyorum. İlk seneki Bölgesel lig geçiş döneminden sonra 2. ve 3. yıllarda Bölgesel ligte hedefi olan oyuncular yetiştirmek amacıyla yaptığımız çok ciddi bir organizasyon olacaktır.

BASKETLİGİ: Takımdan gönderdiğiniz 5 oyuncu var ve yerini yeni takviyelerle doldurmaya çalışıyorsunuz. Bilindiği kadarıyla Bosch Spor kulübünden Berkay YUNU ve Mertcan ÖZEN’in transfer çalışmaları sürüyor. Ne durumda bu transferler ?

GÜRKAN EROKTAY: İki kulübün yöneticilerinin anlaşması ve Bosch spor kulübünün iki oyuncunun ailesi ile yaptığı görüşmeler sonucu ikiside artık Oyak Renault spor kulübü oyuncusudur.

BASKETLİGİ: Genç takımınızdan bu sezon beklentileriniz nelerdir?

GÜRKAN EROKTAY: 1993 doğumlu oyuncular ağırlıklı bir kadro ile Bölgesel ligte ve gençler liginde oynayacağız. Hedefleri olan bir takım ve hedefleri olan oyuncularla ilk seneyi en iyi şekilde geçirip gençler son senesinde hem Türkiye şampiyonasında hemde Bölgesel ligte Final oynamayı hedefliyoruz. Bu hedeflerin devamında A takıma en kaliteli ve winner özelliği olan oyuncular çıkaracağımıza inanıyorum.

BASKETLİGİ: Bursa Basketbol alt yapısı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

GÜRKAN EROKTAY: Bursa altyapısının çöküşte olduğunu düşünüyorum. Eskiden İstanbul takımlarının maç sayılarına ve oyuncu profillerine karşılık verebilmek için bir çalışma içerisindeydik. Son 2 senedir maddi kriz bahanesiyle maç sayılarındaki düşüş(dış temaslar, Dünya şampiyonu olduğumuz yıl bir sezonda 101 maç ile sezonu tamamlamıştık.)Bursa takımlarının A takımlarını ayakta tutabilme çabası oyuncu yetiştirilmesini durdurdu. Ben öncelikli olarak Bu sene kuracağım genç ve bölgesel takımında Bursa’daki oyuncuları hedef alarak tekrar Bursa Altyapısından Türkiye liglerinde oynayabilecek oyuncuları çıkarmak istiyorum.

BASKETLİGİ: Sizce Bursa ve İstanbul altyapısı arasında ne gibi farklar vardır?

GÜRKAN EROKTAY: Arasındaki farklar;

-Kulüp altyapı bütçeleri

-Oyuncu potansiyeli

-Kaliteli maç sayısı

-Pilot takım organizasyonudur.

BASKETLİGİ: 2010’da Ülkemizde yapılacak olan Dünya Basketbol Şampiyonası ile ilgili görüşleriniz nelerdir ?

GÜRKAN EROKTAY: Uzun bir hazırlık döneminde olan A Milli takımımız 4 yıldır bu organizasyona hazırlanıyor. Hem saha içerisinde hem saha dışarısındaki organizasyonlarıda çok başarılı olabileceğimize inanıyorum.

BASKETLİGİ: Basketbol hayatınız boyunca unutamadığınız bir anınız varsa Basketligi takipçileri ile paylaşırmısınız ?

GÜRKAN EROKTAY: 1986 Doğumlu oyuncular ile Tofaş’ta iken Samsun’da katıldığımız Yıldız Erkekler Şampiyonasında Efes Pilsen ile oynayacağımız Final maçına gitmeye hazırlanıyoruz. Otelin 4.katında maç için toplantı yaptıktan sonra lobiye inmek üzere 4 kişilik oyuncu gruplarımız asansöre biniyordu. Oyuncularımızdan birinin Terliğinin asansöre takılması sonucu oyuncunun kalça ve bacağı kırılmıştı. Önemli bir oyuncumuzdu ve hastaneye kaldırmıştık. O psikoloji ile maçı oynayıp kazanmıştık.

BASKETLİGİ: Son olarak sitemiz Basketligi hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

GÜRKAN EROKTAY: Bursa Basketbolundaki bütün detayları zamanında ve doğru şekilde tarafsızca bize yayınladığı için bütün site ekibine teşekkür ederim.

Gürkan EROKTAY’a güzel söyleşi için sitemiz adına teşekkür eder ve ailesi ile birlikte mutluluk ve başarı dolu seneler dilerim.

Haber ve Söyleşi: Özcan ÇAKAR

ozcancakar@basketligi.com

Sosyal Ağlarda Paylaşın

“BURSA TAKIMLARININ A TAKIMLARINI AYAKTA TUTABİLME ÇABASI OYUNCU YETİŞTİRİLMESİNİ DURDURDU-KONUĞUMUZ GÜRKAN EROKTAY” için 5 cevap

 1. murat dedi ki:

  sevgil,i gürkan kardeşim başarı dolu bir kariyer ve çok hoş ve doğru tespitlerle dolu bi yazı olmuş başarıların devamını diliyorum

 2. Metin YAVUZ dedi ki:

  Değerli arkadaşım:
  Reno daki görevin hayırlı olsun.Senin gibi değerli Antrenörün O.Reno da olması bizleri çok mutlu etti.Reno da mutlu ve başarılı olman dileklerimle…sevgilerimle Yalova dan Metin YAVUZ

 3. rooster dedi ki:

  öncelikle haberi yapan özcan kardeşime teşekkürler.
  Gürkan hocama da yeni başladığı görevinde başarılar diliyorum.

 4. kerem dedi ki:

  sevgili gürkan hocam oyak reno basketbol alt yapıya sizin gelmenize çok sevindim.Başarılarınızın devamını diliyorum.98 kerem

 5. ozden-gokalp dedi ki:

  gürkan hoca mütevazi davranmış Ankara Maceram dediği olay ANKARA DA çok büyük başarıları var erkek öğrenci sayısı çok düşük olan bir okulda 1o benzemez ile harika bir takım yarattı ve ilkokul 1-2 çocuklarından mükemmel neticeler aldı gördüğüm en iyi altyapı antrenörlerindendir…gittiği heryerde başarır ANKARA onu hala anarrrrr başarılar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.