BURSA BASKETBOLU..

254741_10152382280230696_1816299465_n

Herhalde Bursa’da basketbolu yeniden eski günlere dönmesini sağlayacak oluşumlardan biriside bu sezon ilimizde oynanan minikler ligi kategorisi.. Tofaş , Oyak Renault , Yeşim , Örnek Kolej , Şahinkaya Koleji , Çakır Eğt.Final Spor ve bunun gibi Bursa basketboluna emek ve mesai harcayan kulüplerimizin mücadelesi izleyenler ve basketbol kamuoyu tarafından beğeni ile takip edilmektedir.

Kaliteli oyuncu , kaliteli kulüp başta olmak üzere , kaliteli iyi antrenörlerle oluşan bu jenerasyonda herkesin bildiği gibi iyi kulüplerde emekçi duayen antrenörlerde başta olmak üzere büyük emek ve mesai harcanmakta ..

Her kulübün daveti ile gittiğimiz maç ve antrenmanlarda gerçek seviyede iyi öğrenim ve üst düzey çalışma ortamlarının yakalandığı , koç -aile – kulüp üçgeninde başarılı oluşumlara şahitlik ettik…

Herkezin tüm basketbol emekçilerinin bildiği üzre en iyi salon , en çok para ve en çok altyapı oyuncusuna ödenen maaş ve en iyi forma bir kulübü zirveye taşımak için her zaman muhakkak yeterli olmuyor..

Amatör ruh , birlik öncelikli beraberlik , çok çalışmak ve yeterli kadar maaliyetlerini çıkartan ve mutlu huzurlu ve sağlıklı çalışma ortamını yakalayan ekipler tük basketbol tarihinde olduğu üzre Bursa basketbolunda da zirveye yükselmiştir.

A takımlarda geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ın elde ettiği şampiyonluklar ve altyapılarda da küçüklerde anadolu takımının elde ettiği şampiyonluk bunların göstergesidir…

Bursa iyi bir basketbolu bilen bir seyirciye sahip , iyi bu işe yatırım yapan kulüpleri ve deneyimli antrenörleri içinde barındıran dışarıdan konuşulduğu gibi büyük basketbol şehirlerinden bir tanesidir…

Nice antrenörler , oyuncular yetiştirmiştir.. nice başarılara Tofaş , Oyak Renault , Mako , Belediye , Dsi ve son dönemde Final Okulları gibi büyük kulüplerimizin Bursa ve türk basketboluna önemli hizmetleri olmuştur…

Basketligi’nin dönem dönem yapmış olduğu temsilcilerimizin değerlendirmesi istatistiklerinde bunu net olarak görebiliriz. Bursa’dan yetişen sporcularımız liglerde ter döken 80 civarı sporcumuz , Tofaş , Yeşim , Oyak Renault , Mako gibi kulüplerde bir dönem basketbol oynamıştır..

Sadece 1.ve 2.ligi değerlendirerek yapmış olduğumuz bu istatistiklerde oynayan o hafta oynamayan oyuncuları içine aldığımızda 70-80 civarı gördüğümüz bu sporcu sayısı herhalde İstanbul’dan sonra Bursa’yı en büyük basketbol kenti yapmak için yeter bile artar..

Bursa bir çok antrenör , idareci ve sporcuyu barındıran geçmişte olduğu gibi şimdide büyük bir aile , her zamanda basketbol için büyük kalıcak ..

Herkesin son yıllarda kaliteli maç izleyemiyoruz eleştirisini yapmasının sebebine bakıcak olduğumuzda muhakkaki bu büyük ailede yaşanan sıkıntılar diyebiliriz. ..

Bir aileyi aile yapan en büyük yeterlilik dayanışma olduğu gibi , bir aileyi aile yapısından uzaklaştıracak en büyük husumet ise beraber olamama kardeşlerin geçimsizliği , zararli işler ve bireylerin aileye olan katkılarının maddi manevi yetersizliğidir…

Artık antrenör maaşları ve antrenörlük mesleğinde sürünme diye tabir edebileceğimiz bu işlevin yeni jenerasyon antrenörlerde aramanın yeni dünya şartları ile imkansız hale getirildiğini görmemek mümkün değil..

Ama baktığımızda Bursa’da ve tüm Türkiye’de birer basketbol otoritesi olmuş insanların gençliğinde bu işte marazlanma , aşırı çalışma ve maddi karşılığı alamadığı yıllar maalesef olmuş..

Parayı para yapan çok çalışmak dendiğinde bizleride içine aldığımızda genç olup bu işi çok az ücret karşıllığında yapan bu nesili içine kesinlikle almamak kaydıyla söylüyorumm.. Bu işte çıraklık zamanında kazanıcağınız para ve bu işi gerçek bir meslek haline getiren ve nice antrenörlerin yetişmesinde unutamadıkları safha olan bu aşama bu işi , bu aileyi ileriye götüremeyecek , önünü kesen duraklatan ve bunun içine zararlı alışkanlıklarıda kattığımızda nedir ? Zor yolu seçmeyip sporcu yetiştirmek Bursa’da basketbol sever basketbol potansiyelini ileriye taşıyamayacak organizasyonları ön plana çıkaracak işler yapılmadığı sürece , yani zor yol ama sonunda bir eser meydana getireceğiniz ilerideki nesillere sizi taşıyacak kulübünüzü ve ailenizi gururlandıracak işleri tercih etmeyip , kolay yolu şeçmek sadece bulunduğumuz süreyi ve de geleceğimizi bize kazandıracak ama , kalıcı bir oluşum , eser ve dillerden dillere dolaşan bir devrim yaratması mümkün olmayacaktır..

Bunu muhakkak bir kişi yapamaz , lider muhakkak olur , büyük kalfalar , küçük çıraklar olur ama yine bu işi gerçekten ön plana çıkaracak şey dayanışma , birlik beraberlik , saygı , sevgi ve mutluluk ortamında , herkezin yuvasında bir asker gibi emek harcayacağı yıllar geçirmesi ile mümkün olabilir…

Çok gezen , çok tanıyan , yaşayarak tecrübe edinen çocukluğunu ve gençliğini basketbol sahalarında , ilköğretim okullarında yaptığı oyuncu seçmeleri , deplasmalar ve müsabakalarda harcayan bizler geçmişe özlemle bakan insanların başında  geliyor olabiliriz..

Tabiiki yaratmak istediğimiz senaryo kötü bir senaryo kesinlikle değil ..Yine güzel ve yazımın başında bahsettiğim gibi minikler ligi , yıldızlar ligi ve diğer ligler gibi kıyasıya mücadelenin olduğu jenerasyonlarımız mevcutt..

Ama real düşündüğümüzde a takım yada profesyonel liglerde mücadele eden antrenörlerime baktığımızda şehir dışını içine almamak kaydı ile yeni olarak  Final Spor antrenörü Ali Özbay’ı görüyorum.. Tofaş’ta ileride geminin başına geçicek meslektaşlarımız mevcutt , ve yine Renault kulübü kapanmadan önce 6 hafta sanırım baş antrenörlük görevini yapan Murat Yılmaz’ı şu an sayabilirimm.. Son yıllarda gördüğüm yükselen Bursa basketbolu değerlendiren bazılarını düşünürsekk..

Real kaidelere devam edersek yine derece bazında küçüklerde en son Türkiye finalini Yeşimspor ile 2009 yılında , yıldızlarda finali ise sadece 2006 sezonunda yine Yeşimspor’un 90 jenerasyonu ile Türkiye 3.lüğünü hatırlıyorum..

Oyuncu bazında ise ben bile övünüyorum:) ama herkezin diline doladıği gibi Tofaş’tan Kenan, Samet , Reno’dan Tufan yine en ileride olan İlkan ama onun ilk öğrenimi Bursa olarak yine kabul edemeyiz ama onu İlkan Karamn yapan yine Tofaş Spor Kulübü oyuncu bazında hatırladıklarım bunlar..

Gençler seviyesinde bu jenerasyonun şampiyonlukları ve okullarda elde edilen Dünya 3.lüğü ve Türkiye şampiyonluğu ve Fahri Güler gibi değerli bir insanın çok daha gündeme gelmesini sağlayan güzel bir  armağanı Tofaş’ın Bursa basketbolu için..

Son 5 yada 6 yıla baktığımızda ondan önce geçen 5 yıla göre daha geride olduğumuz söylenebilir..

Real gerçekler yani maçta yapılan iyi savunma , atılan sayı bi yere kadar konuşulsa da her zaman o takımı ileriye götücek hanesine bir puan daha katacak olan maçın skoru bana göre..

Ağbilerim bu işi onlardan öğrendiğim , beraber bazı dönemlerde mesai haracadığım insanlara bişeyler yazmadan sözlerimi bitirmek istemiyorum ..

Bursa basketbolunu emek , başarı , keyif kısmına büyük gayret gösteren isimlerden olan Türkiye’de Minikler Liginin kurucusu Cem Çağal , yine Cem Çağal gibi  birçok yıldız oyuncunun yetişmesinde emeği olan   İsmail Beleş , İsmail Doğrutekin , Mustafa Derin , Erhan Toker , Ali Özbay, Levent Günenme ,Sabri Can  ve ismini burdan niteleyemiceğim antrenör ağbilerim ve meslektaş arkadaşlarım  ile beraber Bursa çok büyük bir basketbol ailesidir.. Bir basketbol , spor kentidir..

Bizlerden büyük kişilerin ve bizlerin ve yeni nesilin Bursa basketboluna katacağı o kadar çok şey vardırki , 65 bana göre bu işin son durağı , avrupa , amerika 60 yaş ve üzeri insanlara milyon dolarlar servetler ödemekte .. Çalışmazsak kimse varolamaz .. Meyve vermezsek kolayı seçersek bize bağışlanan bu gücü bu yeteneği aktarmzsak paylaşmazsak , yetiştirmezsek dünyada mutluluğu , gururu zirvede yaşayamayız..

Var olmak için bir yerde o işi hak edecek insanları , sporcuları , antrenörleri yetiştirmek için zaman , mesai harcayalım , büyüklerimizi bizden büyük emekçi ağbilerimizi dinleyelimm. Eskiyi arıyor onlar ne zaman konuşsak eski günleri yad ediyorlar .. Bir bildikleri muhakkak var bence ,

Çok büyük antrenörlere,  mesleğine saygısı olan , ”Antrenmanlara ütülü kıyafetle çıkmaya özen gösteren , sadece antrenmanlar için aldığı spor ayakkabılarını kıyafetlerini antrenmanlarda giyen antrenörlerden oluşan bir aileyi  ilk önce ben Bursa’da tanıdım . Altyapı  maç kaybedinde dünyası yıkılan , biten üzülen antrenörlerde Bursa’da  barınıyor..”

Ben bursa basketbolu için son dönemlerde bir yazı yazmak istiyordum son yazımı 2011 yılında yazmıştım.. Bazı şeylerin kötüye gittiğini mutsuzluğu dışarıdan gözlemlemekteyim..

Herhalde faydam , bir dönem antrenörlük yaptığım sporculara verdiğim bazı emeklerden dolayı bişeyler yazmaya hakkım muhakkak vardır öle düşünüyorum.

Yazımda belirtmek istediğim gibi geçmiş manyağı değilim , önüme bakıyorum ve maçın sonucunu değerlendiyorum..

5  kaliteli maç olucaksa küçük, yıldız ve genç seviyesinde  izlenecek bence bişeyler ters gitmektedir.

Basketbol takımını başarılı hale getirecek olan en büyük değişiklik orda bulunan kişilerin en iyi yaptıkları şeyleri ön plana çıkarmak olduğu gibi başarıya götürecek değer ise bu inanılmaz büyük ve değerli olan basketbol potansiyelimizi yarınlara doğru  hazırlamamızdır..

Artık yukarıdakilerin  gözleri sporda …

Yeni ekipman , salon bunlar yapılsa da bir basketbol branşını iyi niyetli antrenörlük yada sporculuk yapmış kimselerden daha iyi kimse bilemez..

Güdülmek , değer alınamamak hayatta en insana en kötü gelen duygudur..

Başarı , potansiyel yaratma , büyük bir nesil ve marka yaratmadaki en önemli süreç tabiiki çok ve doğru çalışmadır..

Bunu futbolda Ertuğrul Sağlam 2010 yılında başardı .. Hemde bir müessese kulübü olmaması kayedesi ile ..

Bu Bursa’da yapıldı.. ve herkes memleketi le gurur duydu..

Bunu çok para ile yaptıklarını düşünmüyorum , kenetlenme , dayanışma ve halkın büyük  desteği ile bu iş başarıldı..

Nice yetenekli antrenörlere sahibiz ..

Kendime baktığımda ileride 30 küsür sene daha çalışmam gerektiğini görüyorum..

Ben evinde yatan bir göçmen türk tanımıyorum..

Sürç-ü lisan ettiysek af ola niye yazmıyorsun dediğiniz için inanın kötüde olsa bir edebiyatçı olmasamda yazmayı seviyorumm . Yazmak isttedim..

Düşünmeyi , üretmeyi seviyorum

Burdan bütün dostlarıma yeniden selam gönderiyorum..

:) Minikler ligine değinerek başlamıştım .. Gürsu Belediyespor , Şahinkaya Koleji ve Yeşimspor izlemesi keyifli harika bir takım yaratmışlar..

kaçırmayın derim , vaktim oldukça takip etmeye çalışıyorum.. Güzel bir nesil yetişiyor…

Çok haber sizlere ulaştıramıyoruz artık ,  Türkiye’de basketbol sitesi olarak  güncel  takip edilen web sitesi  çok da kalmadı..

Biz umarım basketligi olarak Bursa basketbol tarihinde her zaman insanlarda güzel tebessüm bırakan bir iz bırakmışızdır..

Çok insana potansiyel oldu bizler gibi basketligi, 2007 yılında  1994 jenerasyonu  Kenan’ın , Cem Koçal’ın Zafer Sezer’in oynadığı yaş grubu küçük takım iken  bu işe başlamıştık , Aradan tam 5 yıl geçti ..  Çoğu zaman  beğenildik .. ufakta olsa bazende eleştirildik..

Ama basketligindeki  ilk yazımızda da sizlere belirttiğimiz gibi bizler birer  basketbol antrenörleriyiz..

1994  jenerasyonu artık profesyonel oldu , bizlerde artık profesyonel olmaya gayret ediyoruz işimiz gereği , yine burdayız , hiç bir yere gitmiyoruz.

Daha da büyük tv programı gibi hayallerimiz var .. Basketligi gibi..

Umarım kimseyi üzmemiş kırmamışımdır.. Tüm dostlarıma yeniden selam gönderiyorum..

”Herkezin bu hayatta bir görevi olsun , ama onu söylemeden ona anlatabiliosanız o zaman en büyük antrenör sizsiniz unutmayın..”

Sizleri   seviyorum ..

Sağlıcakla kalın ….Görüşmek dileğiyle ..

İsmail BİÇERMEN..

Basketbol Antrenörü

Basketligi.com Kurucu Üyesi

Sosyal Ağlarda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>